worker working times, working hours of labor indutry factory time concept.

DOBA PRACOWNICZA – O CZYM NALEŻY WIEDZIEĆ?

Doba pracownicza to kolejne 24h od momentu rozpoczęcia pracy przez pracownika zgodnie z obowiązującym go harmonogramem. Nie ma możliwości prawnej sporządzenia rozkładu czasu pracy tak aby pracownik dwukrotnie rozpoczął pracę w tej samej dobie pracowniczej, ponieważ jest to obejście przepisów o przerywanym systemie czasu pracy gdyż tylko w tym systemie istnieje taka możliwość.

Planowanie grafików niezgodnie z KP jest niedopuszczalne i zagrożone karą grzywny od 1 000 do 30 000

Usprawiedliwieniem dwukrotnego rozpoczęcia pracy w tej samej dobie pracowniczej będzie praca w godzinach nadliczbowych wykonywana w razie konieczności przeprowadzania akcji ratunkowej w celu:

-ochrony życia lub zdrowia

-ochrony mienia lub środowiska

-usunięcia awarii

Dla celów dowodowych należy te sytuacje udokumentować.

Tylko w powyższych przypadkach i jest to katalog zamknięty! Co ważne – nie ma tu wymienionych szczególnych potrzeb pracodawcy.

 Za wezwanie pracownika do pracy ponownie w tej samej dobie (np. w momencie dodatkowych zamówień, pilnej wysyłki zamówienia) mandat wynosi od 1 000 do 30 000 ponieważ jest to naruszenie przepisów o czasie pracy ( art.281 KP)

Grafik/ harmonogram- powinien być ustalany na cały miesiąc i przekazany do wiadomości pracownikom najpóźniej na tydzień przed rozpoczęciem pracy. Zmiana grafików nie jest przewidziana w KP ale w konkretnych przypadkach gdy istnieje realne, uzasadnione podjęcie takich działań modyfikacja grafiku jest dozwolona jeżeli nie pozostaje w sprzeczności z zasadami prawa pracy. Nie ma jednolitego stanowiska PIP w tej sprawie ale wypowiedzi GIP są takie że jeżeli przewidzimy zmiany grafiku w przepisach zakładowych to jest to dopuszczalne. (regulamin, obwieszczenie- w sposób przyjęty u danego pracodawcy) Pozostaje kwestia terminu przekazania ale najbezpieczniejsza jest analogicznie do nowych grafików czyli tygodniowe wyprzedzenie chyba, że zostanie to uregulowane w przepisach zakładowych- wtedy można nawet z dnia na dzień.

Przykład:

-Prawidłowo-

Poniedziałek 7-15

Worek 7-15

Środa 8-16

Czwartek 8-16

Piątek 8-16

-Nieprawidłowo-

Poniedziałek 8-16

Worek 7-15

Środa 8-16

Czwartek 8-16

Piątek 8-16

Odpoczynek dobowy – w każdej dobie pracowniczej pracownikowi przysługuje prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Oznacza to że pracownik może przepracować wraz z nadgodzinami max.13 godzin na dobę

Przykład:

Poniedziałek 7-15

Wtorek 7-15

Środa 7-15

Czwartek 8-16

Piątek 14-22

Sobota 08-16 – dwa wykroczenia!! 1. Podwójna praca w tej samej dobie, 2. Brak odpoczynku dobowego (tylko 10h!)

Odpoczynek tygodniowy– w każdym tygodniu pracownikowi przysługuje 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku do których zalicza się 11 godzinny odpoczynek dobowy.

Przerwy w pracy– co najmniej 6h-15min, powyżej 9h dodatkowe 15min, (pow16h kolejne 15 min ale tylko w równoważnym systemie czasu pracy)

Nieudzielenie odpoczynku dobowego lub tygodniowego to naruszenie przepisów o czasie pracy i jest zagrożone karą grzywny od 1 000 do 30 000.

Comments are closed.